pochodzenie: różne
Może być otrzymywany z kory wierzby lub syntetycznie poprzez reakcję Kolbego.
Posiada właściwości złuszczające, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i słabo ściągające. Ma działanie antyseptyczne.
Stosowany w kosmetykach przeciwtrądzikowych. Zmniejsza wydzielanie sebum. Przeciwdziała tworzeniu się zaskórników. Stosowany również w pielęgnacji skóry mieszanej, do oczyszczania tzw. strefy „T”. Dzięki właściwościom oczyszczającym i dezynfekującym, przygotowuje skórę do lepszego przyswajania innych składników. Zmniejsza blizny potrądzikowe.
Ma także zdolność przenikania przez warstwę łojową i wnikania w głąb skóry. Dociera w głąb mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku. Przyczynia się do odblokowania porów, zapobiega tworzeniu się wyprysków oraz pomaga oczyścić skórę z zaskórników. Im tłustsza jest skóra, tym działanie skuteczniejsze. Składnik działa także przeciwzapalnie i gojąco, pomaga na problem tzw. wrastających włosków.
Stężenie w kosmetyku nie przekracza 2%, jedynie preparaty apteczne, specjalistyczne, gabinetowe i medyczne mają wyższe stężenia.
Osoby uczulone na salicylany, np. Aspirynę, nie powinny stosować produktów zawierających kwas salicylowy. Składnik nie jest również wskazany do stosowania na skórę z problemem rozszerzonych naczyń krwionośnych. Dzieci do lat 12 i kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny stosować kwasu salicylowego ze względu na ryzyko wywołania astmy wieku dziecięcego, niebezpiecznych ciążowych krwawień oraz przedostania się substancji do mleka matki. Stosując produkty z tym składnikiem w wysokich stężeniach należy zapoznać się z instrukcją producenta, omijać okolice oczu oraz bezwzględnie zabezpieczać skórę przed słońcem.